Stopa cukrzycowa – brak odpowiedniej profilaktyki

Brak regularnej profilaktyki zdrowotnej przynosi prędzej czy później do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Nasz organizm sam daje objawy, kiedy zaczyna się z nami dziać coś niedobrego. Osłabienie, znużenie, bóle głowy czy stawów należą do grupy najczęstszych symptomów. Kiedy utrzymują się zbyt długo powinny być jednoznacznym sygnałem do odbycia wizyty lekarskiej. Jedną z najgroźniejszych chorób jaka nie może być lekceważona jest cukrzyca. Często nie daje o sobie znać przez długi czas. Najbardziej charakterystycznym symptomem, który się pojawia jest stopa cukrzycowa.  

Stopa cukrzycowa – rozpoznanie 

Najbardziej poważnym powikłaniem cukrzycy jest stopa cukrzycowa. Występuje w gronie nawet kilkunastu procent pacjentów chorujących na cukrzycę. Leczenie stopy cukrzycowej jest długie i kosztowne, jednak daje spore szanse uniknięcia amputacji nogi. Główną charakterystyką stopy cukrzycowej jest jej niedostateczne ukrwienie. Stopa przestaje być wrażliwa na ból. Powstałe na niej rany goją się trudno, powodują następnie owrzodzenia. Cały ten stan świadczy o postępującym procesie martwiczym. Dalszym następstwem jest osłabienie kości i stawów w stopie. Chory doświadcza problemów z chodzeniem poprzez powstałe deformacje stopy. Stopa cukrzycowa częściej występuje u cukrzyków typu 2. W ich gronie aż 10% osób zmaga się z tym problemem. Zła wiadomość jest taka, że stopa cukrzycowa pojawia się w efekcie źle dobranej kuracji. Jest jednym z objawów cukrzycy, determinującym do przeprowadzenia szczegółowych badań. Jeżeli pacjent nie podejmie odpowiednich, kroków ryzykuje utratę stopy poprzez jej amputację.  

Jak leczyć stopę cukrzycową? 

Pacjent ze stopą cukrzycowa ma do wyboru jedynie dwie opcje: podjąć leczenie stopy cukrzycowej lub pozostawić wszystko na łaską losu i kontynuować leczenie samej cukrzycy. Specjalistyczne leczenie jest długie i kosztowne, jednak przynosi wysokie prawdopodobieństwo uniknięcia amputacji stopy. Odpowiednia kurację można przejść w wyspecjalizowanych ośrodkach, gdzie chory ma do dyspozycji kontakt z diabetologiem, chirurgiem naczyniowym, ortopedą, rehabilitantem oraz dermatologiem. W trakcie rehabilitacji pacjent wyposażony jest w odpowiednie wkładki ortopedyczne. Ma regularnie usuwane odciski i modzele. Gdy na stopie widnieją zaawansowane zmiany naczyniowe pacjent powinien być zakwalifikowany do zabiegów naczyniowych. Prowadząc leczenie stopy cukrzycowej stosuje się wiele metod leczących widniejące owrzodzenie oraz rany. W tym celu używane są preparaty zawierające w swoim składzie srebro i złoto koloidalne. Pacjenci często korzystają też z tlenowych komór hiperbarycznych. Fakt, że do leczenia stopy cukrzycowej wykorzystywanych jest tak wiele metod, pokazuje jak trudno wyleczyć to schorzenie.  

Jak donoszą środowiska medyczna Polska jest liderem wśród krajów, gdzie do chodzi do amputacji kończyn. Z powodu stopy cukrzycowej dokonuje się ich około 15 tys. rocznie. Ta niechlubna statystyka jest niestety wynikiem ekonomicznego podejścia do zabiegu.