Pompy CO – wydajne ogrzewanie budynku z pomocą urządzeń obiegowych

Pompy CO, czyli brak ograniczeń grawitacyjnych

Pompy CO niezawodnym wsparciem instalacji grzewczych

Pompy CO to niezawodne wsparcie instalacji grzewczych, umożliwiające równomierne ogrzewanie całego budynku. Posiadają wiele zalet, zanim jednak zdecydujesz się na ich zakup, powinieneś w pierwszej kolejności zapoznać się z ich parametrami, by wybrać najlepsze urządzenie, które doskonale sprawdzi się w danym budynku.  

Najpopularniejszym modelem są pompy obiegowe CO – wykorzystuje się je w instalacjach grzewczych, w których tworzą wymuszony obieg o odpowiednim ciśnieniu, pozwalający na doprowadzenie mediów do każdego podłączonego do instalacji grzejnika. Urządzenia tego typu nie znają ograniczeń w formie grawitacji – dostarczają gorącą wodę również na piętra, zapewniając odpowiednią jej ilość w grzejnikach. W budownictwie z centralnym systemem ogrzewania stosuje się głównie pompy obiegowe – modele cyrkulacyjne wykorzystywane są przy systemach CWU.  

Pompy CO, czyli wybór najlepszego urządzenia

Aby wybrać najlepsze urządzenie, które zapewni całemu budynkowi ogrzewanie w sezonie, należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, od których zależy zadowolenie z urządzenia przez długie lata. Najważniejsze z nich to: 

– wydajność – aby pompa CO była w stanie zaspokoić potrzeby całej instalacji grzewczej, znajdującej się w danym budynku, musi być odpowiednio wydajna. Od tego zależy, czy będzie w stanie doprowadzić właściwą ilość wody w równomiernym stopniu do wszystkich grzejników w danym obiekcie, zużywając przy tym optymalną ilość energii elektrycznej. Warto zapoznać się z parametrami technicznymi pompy i porównać je z wymaganiami danej instalacji, by wiedzieć, czy wybrany model podoła wyzwaniu. 

– Energooszczędność – nikt nie chce płacić niebotycznych rachunków z prąd. Pompa CO w sezonie grzewczym jest używana przez cały czas – nie może więc to być model, który zużywa więcej energii elektrycznej, niż potrzebuje. W przypadku tych urządzeń, najlepiej zdecydować się na wersję o klasie energooszczędności A lub wyższej – pozwoli to zaoszczędzić na całej instalacji, co będzie widoczne szczególnie po latach użytkowania. Choć energooszczędne urządzenia potrafią być droższe od tych zużywających większe ilości prądu, taka inwestycja będzie w wysokim stopniu opłacalna.  

– hałas – pompa to urządzenie używane w sezonie grzewczym przez cały czas, musi więc być odpowiednio cicha, by nie przeszkadzała mieszkańcom. Wiele osób zapomina o tym podczas zakupów, skupiając się na innych, teoretycznie ważniejszych parametrach, takich, jak wydajność. Urządzenia emitujące hałas będą jednak bardzo uciążliwe w użyciu, a pamiętajmy, że jest to inwestycja na długie lata. Warto zainteresować się poziomem hałasu emitowanym przez dany model i wybrać jak najcichsze rozwiązanie.  

– marka i cena – ważnymi parametrami przy zakupach są również producent, który wytworzył pompę CO oraz cena danego modelu. Warto postawić na urządzenia markowe, pochodzące od sprawdzonych firm, które stosują najnowocześniejsze, a przy tym najbardziej bezpieczne i przetestowane rozwiązania. Jeśli chodzi o cenę, nie powinno się oszczędzać na tego typu urządzeniach, ponieważ to właśnie od nich zależy sprawność całej instalacji i przyszłe koszty, poniesione za ogrzewanie budynku.