Outsourcing Finansowy – czym jest?

Co zrobić gdy finanse Twojej firmy, mówiąc kolokwialnie, leżą? Z pewnością należy w takim przypadku dokonać dogłębnej analizy. Należy sprawdzić dochody i rozchody. Zyski i straty. Tylko kiedy, skoro bieżące obowiązki nie mogą czekać, a dogłębna analiza wymaga ogromnego nakładu czasowego?

Doskonale w takiej sytuacji sprawdzi się Outsourcing Finansowy. A czymże jest taki outsourcing? Otóż wyróżniamy kilka rodzajów takich usług. Należą do nich między innymi: audyt sprawozdań finansowych, audyt płatności jak również obsługa księgowa. Dziś opowiem pokrótce ,o obsłudze księgowej.

1. Obsługa księgowa – dlaczego warto z niej skorzystać?

Obsługa księgowa to mówiąc najprościej świadczenie usług polegających na prowadzeniu księgowości dla przedsiębiorstwa. Można oczywiście zatrudnić własne księgowe, które zajmą się tymi zadaniami, jednakże bywa to bardzo ryzykowne. Po pierwsze przez dział księgowości przechodzą wszelkie dokumenty związane z przychodami i wydatkami firmy. Łatwo się w związku z tym domyślić, że księgowymi mogą być jedynie osoby godne zaufania.


Tylko jak to sprawdzić gdy rekrutujemy nowego pracownika, bo Pani Basia odeszła na emeryturę? Jest to doprawdy niezwykle trudne. Ponadto osoba na takim stanowisku musi wykazywać się dyskrecją, przecież żaden przedsiębiorca nie chce, aby jego dane finansowe wyciekły na zewnątrz. I przede wszystkim księgowa musi być bardzo kompetentna.

2. Jakie kompetencje powinna posiadać księgowa?

Musi znać się na swojej pracy, wiedzieć co robi. Dodatkowo popełnienie w tym zawodzie jakiegokolwiek błędu może skutkować prawnymi konsekwencjami, więc dokładność i perfekcja są tu również bardzo ważne. Czy łatwo znaleźć takiego pracownika? Z pewnością jest to zadanie wyjątkowo trudne.

Wybierając natomiast zewnętrzną obsługę księgową, wiemy że przekazujemy te ważne zadania osobom wykwalifikowanym i doświadczonym. Sprawdzonym w pracy księgowej. Osobom, które borykały się z najróżniejszymi problemami. Księgowym, które/ którzy doskonale potrafią problemy rozwiązywać. 

Ludziom godnym zaufania, rzetelnym i sumiennym, którzy zostali już przez innych sprawdzeni. Jednym słowem nie trzeba ryzykować, eksperymentować przy tak ważnych kwestiach jak finanse (jeśli nie najważniejszych). A nawet pokuszę się o stwierdzenie, że nie można tutaj ryzykować.

Warto pamiętać, że praca księgowych jest niejednokrotnie kontrolowana poprzez przeróżne kontrole, jak np. audyt sprawozdania finansowego czy audyt płatności. Jeżeli audyt wykaże nieprawidłowości może mieć to bardzo nieprzyjemne skutki finansowe dla firmy. Chciałoby się powiedzieć, że audyty to straszne zło dla firm. Kto je w ogóle wymyślił? I tu nic bardziej mylnego. Otóż, kontrole służą sprawdzeniu czy rachunkowość jest prowadzona w optymalny sposób, co niejednokrotnie może generować oszczędności. Ponadto sprawdzamy czy w firmie nie są stosowane nadużycia czy oszustwa, które mogłyby generować straty przedsiębiorcom.

3. Podsumowanie

W związku z powyższym, warto zastanowić się nad zewnętrzną obsługa księgową, która w łatwy sposób będzie pomagała w generowaniu jeszcze większych zysków. Taki Outsourcing Finansowy może mieć w związku z tym bardzo pozytywny wpływ na każde przedsiębiorstwo.