Mieszkania Białołęka – rynek pierwotny czy wtórny?

Osoby, które planują zakup nieruchomości w Warszawie, stają przed trudną decyzją, która zaważy na ich dalszym życiu. Wybór nie tylko odpowiedniej dzielnicy, ale i lokalu, w którym będą spędzać większość czasu w ciągu przynajmniej najbliższych kilku lat, jest bardzo trudny. Mieszkania Białołęka rynek pierwotny to opcja dla osób, które szukają nowoczesnego budownictwa w bardzo atrakcyjnej lokalizacji – spokojna dzielnica, kojarząca się głównie z pięknymi terenami zielonymi i osiedlami domków jednorodzinnych, to idealne miejsce do osiedlenia się dla każdej rodziny. 

Zastanawiając się, czy wybrać wśród mieszkań na Białołęce rynek pierwotny, czy wtórny, warto pamiętać, że obie opcje mają swoje wady i zalety. Choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że mieszkania używane są tańszą opcją – więc dla wielu osób bardziej osiągalną, w której stronę zwracają się w pierwszej kolejności – okazuje się, że koszty często mogą być bardzo podobne również w przypadku mieszkań deweloperskich. Dlaczego tak jest? 

Wybierając mieszkania na Białołęce z rynku pierwotnego, ma się dostęp do zupełnie nowych lokali, które nie posiadały jeszcze właścicieli. W związku z tym zakup wiąże się ze znacznie mniejszą ilością formalności oraz opłat dodatkowych, niż w przypadku lokali używanych. Wymagają one bowiem opłaty 2% podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat sądowych i notarialnych, wynikających z przekazania własności, a często także kosztów dotyczących pośrednictwa agencji nieruchomości, wynoszących nawet do 2% wartości lokalu. W przypadku nowych mieszkań w Warszawie nie ma takich problemów, a wszystkie opłaty zamykają się w cenie lokalu. 

Ponadto, nie zdarzają się sytuacje, w których używany lokal nie potrzebowałby remontu, choćby w formie odświeżenia i przystosowania go do nowych lokatorów. W większości przypadków potrzebne są większe prace, niż tylko odmalowanie pomieszczeń – wymiana podłóg czy instalacji wiąże się już z większymi kosztami. Niejednokrotnie remont lokalu potrafi kosztować tyle samo, co wykończenie mieszkania deweloperskiego, a przy tym może być o wiele bardziej skomplikowany do przeprowadzenia przez wiek danego budynku i zastosowane w nim rozwiązania.  

Mieszkania na Białołęce z rynku pierwotnego są dostępne dla kupujących co najmniej kilka miesięcy po podpisaniu umowy i zakupie. Nie oznacza to jednak, że trzeba na nie dłużej czekać, niż na lokale używane. W wielu przypadkach, przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, umowa przedwstępna umożliwia wcześniejszym właścicielom na kilkumiesięczne pozostanie w lokalu – wiele osób zabezpiecza sobie w ten sposób czas na znalezienie sobie nowego lokum i przeprowadzenie się do niego. Opóźnieniem jest także remont – przeprowadzenie odświeżenia czy generalnego remontu mieszkania wiąże się z tym, że zanim będzie można się do niego przeprowadzić, należy również wstrzymać się z tym co najmniej kilka tygodni do kilku miesięcy. Nowe mieszkania w Warszawie są więc rozwiązaniem bardziej korzystnym, ponieważ wiążą się z podobnym czasie oczekiwania.