Maluch u stomatologa – jak się przygotować na wizytę?

To w rękach rodziców w dużej mierze zależy to, czy dziecko podczas wizyt dentystycznych będzie zachowywało się dobrze i będzie współpracować, czy wręcz przeciwnie. Pamiętajmy, aby w odpowiedni sposób przygotować malucha na to, co go czeka. Jak przeżyć wizytę u stomatologa z dzieckiem?

Rozmowa jest najważniejsza

Każdy stomatolog dzieciecy doradzi, aby przed wizytą po prostu szczerze porozmawiać z maluchem. Nie można stawiać dziecka przed faktem dokonanym i informować je, że idzie do dentysty bezpośrednio przed wizytą. Maluch musi być przygotowany psychiczne, inaczej spotkanie z dentystą na pewno nie będzie udane. Nie należy straszyć dziecka, przekazywać mu swoich negatywnych odczuć czy emocji. Warto potraktować wizytę u stomatologa dziecięcego, jak przygodę. Wyjaśnimy maluchowi, jak będzie przebiegać wizyta, czego może się spodziewać, zachęćmy dziecko do zabawy w dentystę, aby mogło się oswoić z myślą, że również będzie siedziało na fotelu dentystycznym. Niekiedy będzie potrzebna wizyta adaptacyjna, w tym wypadku dziecko zapoznaje się z gabinetem oraz personelem, ale nie jest wykonywany żaden zabieg. Dopiero na kolejnej wizycie  maluch przychodzi na właściwy zabieg. Na wizytę u dentysty można zabrać ulubioną zabawkę dziecka, to niekiedy też pomaga.

Pamiętajmy, że dobry stomatolog dziecięcy to jedno, aczkolwiek maluch musi być w odpowiedni sposób przygotowany przez rodziców, to jest kluczowe.