Lakiery do mebli – sposób na długowieczność mebli z drewna

Drewno to najpopularniejszy budulec naszej cywilizacji. Z drewna powstają domy, obiekty architektury ogrodowej, wyposażenie placów zabaw, ogrodzenia, budynki gospodarcze, łodzie, schody, poręcze, tarasy, zabawki itd. Jest to również najbardziej szlachetny materiał jeżeli chodzi o meble. Do najdroższych mebli zaliczają się te z pełnego drewna. Ale również wspaniałe cechy tego materiału posiadają meble z fornirami.

Meble z drewna mogą służyć przez dziesiątki, albo nawet setki lat. Nieraz pewnie widzieliśmy w muzeum czy nobliwym salonie meble z początku 20 wielu, które zachowały swoją funkcjonalność i urok. Zostało to osiągnięte dzięki odpowiedniej konserwacji drewna z jakiego taki mebel został wykonany. Służyć temu mogą odpowiednio dobrane do charakteru sprzętu mającego być przedmiotem konserwacji lakiery do mebli drewnianych.

Drewno w odpowiednich warunkach może służyć właściwie teoretycznie bardzo długi czas. Są zabytki architektury drewnianej stojące od setek lat. Co jest podstawowym warunkiem zachowania drewna w bardzo dobrej kondycji? Zablokowanie dostępu wody do powierzchni drewnianej. Ponieważ to właśnie woda która wnika do drewna, w przypadku warunków utrudniających odparowanie, tworzy wilgoć. W takich warunkach drewno zaczyna psuć się. Lakier do mebli blokuje w sposób efektywny dostęp wilgoci przez co zabezpiecza materiał przez pleśnią. Zresztą nie tylko psucie się drewna jest w takim wypadku zagrożeniem. Kiedy przychodzą ujemne temperatury drewno w którym jest woda może być rozsadzane i pękać. Lakier pozwala zachować dobra formę mebla przez długie lata.Ale nie tylko wilgoć jest zagrożeniem. Konserwacja powinna również optymalnie zabezpieczać powierzchnie drewniane przed wgnieceniami, ścieraniem, zarysowaniami. Odpowiednio dobrany lakier bardzo dobrze spełnia to zadanie.Nie tylko zachowanie dobrej formy drewna jest istotne. Ważne by mebel był ładny, by przez lata nie tracił swojego blasku – poprzez zabrudzenia czy żółknięcie koloru wskutek promieni słonecznych. Lakier blokuje dostęp różnych substancji które mogłyby wniknąć w strukturę drewna i trwale go zabrudzić. Drewno absorbuje niechciane substancje oparte na wodzie (zawiesiny, roztwory), takie jak herbata, kawa, czy tłuszcze. To powoduje wnikanie brudu w głąb struktury – nie ma możliwości prostego umycia takiej powierzchni. Lakier tworzy nieprzepuszczalną powłokę, która uniemożliwia przedostanie się takich substancji do drewna i w rezultacie ich absorpcji.

Powierzchnię polakierowaną łatwo się myje. Bywa i tak że mebel wymaga renowacji. Warto taką operację przeprowadzić gdy mamy do czynienia z meblem drewnianym. Jest to bowiem materiał bardzo wdzięczny do renowacji. Nawet bardzo stare meble, porysowane, z resztkami farby – o ile nie jest materiał zbutwiały – doskonale nadają się do odnowienia. I po odpowiednio przeprowadzonym procesie renowacji sprzęt taki uzyska nowe życie, będzie wyglądał jak nowy. Jak tego dokonać? Przede wszystkim musimy zdjąć warstwę zabrudzoną, poniszczoną. Dokonujemy tego poprzez zeszlifowanie. Wcześniej musimy zmyć tłuszcz, jakieś inne zabrudzenia, usunąć kurz i pył. Ukaże nam się piękne drewno w całej swojej urodzie – z widoczna fakturą słoi. Aby ten piękny widok zachować – używamy lakieru do mebli drewnianych. Zabezpieczy on powierzchnię przed zabrudzeniami, wilgocią i czynnikami czysto fizycznymi takimi jak ścieranie.