Kupno nowego mieszkania w 5 krokach

Posiadanie własnych środków na zakup nowego mieszkania sprawia, że można zabrać się za szukanie czegoś odpowiedniego dla siebie. Wydawać by się mogło, że posiadanie własnych środków wystarczy, by znaleźć nowe mieszkania na sprzedaż bemowo. Jednak, gdy przychodzi zmierzyć się z wyborem, okazuje się to bardzo trudne. Jak sobie poradzić? Zajrzyj do poniższego tekstu, gdy podpowiadamy w nim, jak w 5 krokach kupować nowe mieszkania.

Krok pierwszy: określamy swoje finanse i oczekiwania

Naszym pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem powinno być ustalenie swoich możliwości finansowych oraz oczekiwań. Dlatego, zanim zabierzemy się za wybór mieszkania, sprawdźmy, na co dokładnie nas stać, oraz ustalmy, jak zamierzamy sfinalizować zakup mieszkania. Później przejdziemy do określenia, jakie dokładnie lokum nas interesuje – jaki metraż, jaka ilość pokojów, jakie udogodnienia (w tym m.in. winda, garaż, czy komórka lokatorska).

Krok drugi: szukanie mieszkania

Aktualnie szukać mieszkania możemy na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest oczywiście Internet, więc to tutaj większość z nas kieruje się na początku. Szukać mieszkania możemy w mediach społecznościowych, na portalach ogłoszeniowych, jak również na stronach branżowych. Jednak to nie jedyny sposób na szybkie znalezienie mieszkania. Pamiętajmy, że do swoich usług mamy też firmy, które zapewniają bezpośredni dostęp do nowych mieszkań. Przykładem takich firm są biura sprzedaży nieruchomości.

Krok trzeci: wybór mieszkania

Aby ułatwić sobie wybór mieszkania, pamiętajmy o wcześniejszych ustaleniach. Branie pod uwagę swoich możliwości finansowych oraz oczekiwań pozwoli znaleźć idealne mieszkanie. Warto w tym miejscu również wspomnieć, by przy wyborze zwracać też uwagę na okolice. Obecność sklepów spożywczych, szkół, czy punktów usługowych ułatwi nam codzienne życie i zapewni łatwy dostęp do wszystkiego, czego nam potrzeba. 

Krok czwarty: sprawdzamy sprzedawcę

Jeśli spośród wszystkich dostępnych ofert uda nam się znaleźć idealne mieszkanie, to naszym kolejnym krokiem będzie sprawdzenie sprzedawcy. Na tym etapie musimy upewnić się, czy nasz sprzedawca to godna zaufania osoba, która nie doprowadziła do zadłużenia mieszkania, które chcemy kupić. W ustaleniu tego pomocne okażą się księgi wieczyste i to do nich warto zajrzeć.

Krok piąty: podpisujemy umowę

Wybranie odpowiedniego mieszkania zawsze powinno kończyć się spisaniem umowy. Zwykle na początku spisywana jest umowa przedwstępna, która jest jednoznaczna z wpłaceniem zadatku na mieszkanie. Jeśli ktoś będzie oczekiwał od nas zapłaty bez podpisania umowy, to powinien być dla nas znak, że mamy do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą. Przekazanie zadatku na mieszkanie powinno odbyć się już po podpisaniu umowy i tutaj, zanim złożymy swój podpis, dokładnie sprawdźmy, co się w niej znajduje. Jeśli jakieś zapisy są dla nas niejasne lub budzą nasze wątpliwości, mamy prawo oczekiwań wyjaśnień. Co ważne, zawarcie umowy ze sprzedawcą zawsze powinno odbywać się w formie aktu notarialnego.