5 powodów, dla których warto zdecydować się na nabycie spadku u notariusza

Stwierdzenie nabycia spadku nie jest wprawdzie obowiązkowe, niemniej jednak pozwala na uregulowanie sytuacji spadkobierców. Gdy chcemy skorzystać z tego typu procedury, możemy załatwić wszystko również w kancelarii notarialnej. Dlaczego warto wybrać dział spadku u notariusza? Oto 5 głównych powodów!

Stwierdzenie nabycia spadku oraz dział spadku mogą nastąpić u notariusza – mówimy wtedy o notarialnym podziale spadku. Druga opcja to droga sądowa, czyli wystąpienie z odpowiednim wnioskiem do sądu.

Aktualnie nabycie spadku u notariusza jest wybierane coraz częściej. Wynika to z faktu, że notariusze nie tylko są łatwiej dostępni, ale również procedura w tym przypadku jest jeszcze łatwiejsza do realizacji niż na drodze sądowej.

Gdy chcemy zdecydować się na stwierdzenie nabycia spadku u notariusza, możemy zrobić to w każdej kancelarii notarialnej. Takie usługi swoim klientom oferuje także kancelaria notarialna w Łodzi Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska.

Jakie korzyści niesie ze sobą stwierdzenie nabycia spadku oraz dział spadku u notariusza? Zapraszamy do sprawdzenia!

1. Nabycie spadku u notariusza – krótkie terminy

Gdy chcemy nabyć spadek oraz podzielić spadek na drodze sądowej, musimy w tym przypadku uzbroić się w cierpliwość, ponieważ oczekiwanie na wolne terminy w sądach może trwać tygodniami, a nawet miesiącami.

Z drugiej strony notariusz może pomóc spadkobiercom w wykonaniu formalności nawet z dnia na dzień, dlatego też krótkie terminy to niezaprzeczalna zaleta takiej formy nabycia spadku.

2. Nabycie spadku u notariusza – fachowa pomoc

Jeśli chcemy zdecydować się na umowny dział spadku, musimy spełnić określone wymagania. Wtedy może pomóc nam także kancelaria notarialna, która odpowie na wszystkie zapytania.

Aby umowa o dział spadku była możliwa do podpisania u notariusza, głównym warunkiem do spełnienia jest zgoda wszystkich spadkobierców na podział spadku na konkretnych zasadach.

3. Nabycie spadku u notariusza – oszczędność czasu

Gdy liczy się czas, w takim przypadku nabycie spadku w kancelarii notarialnej również będzie najlepszym rozwiązaniem.

Czas oczekiwania na wykonanie formalności związanych ze spadkiem jest wtedy znacznie krótszy niż w przypadku rozprawy sądowej. Nie musimy też dojeżdżać do sądu – kancelarie notarialne są dostępne w niemalże każdej większej miejscowości.

4. Nabycie spadku u notariusza – niskie koszty

Gdy nabywamy i dzielimy spadek u notariusza, nie musimy także ponosić wysokich wydatków. Każdy spadkobierca może wówczas zaoszczędzić swoje pieniądze!

Koszty związane ze sprawami spadkowymi w kancelariach notarialnych są powiązane z taksą notarialną, która określa maksymalne koszty związane z usługami notarialnymi.

5. Nabycie spadku u notariusza – taka sama moc prawna

Gdy spadkodawca przekazuje spadkobiercom spadek, wówczas nabycie oraz podział spadku przeprowadzone w kancelarii notarialnej będą posiadały taką samą moc prawną, jak w przypadku sądowego nabycia i podziału spadku.

Wtedy o prawidłowe przeprowadzenie procedury zadba notariusz Łódź czy też w innej miejscowości, w której chcemy wykonać taką formalność.